Welcome to GreenIce! We have detected that you speak English (English). Do you want to see the page in your language? Click here
Experter i LED-belysning

Gratis frakt på beställningar över

Svenska

Allmänna villkor och försäljningsvillkor

Europeiska Fraktkostnader

Sjöfarten Metoder och kostnader

 • Fraktkostnaden kommer att vara SEK 297,11 (MOMS ingår)
 • Sändningen kommer att vara gratis för alla ordrar vars värde överstiger SEK 2.972,11 (MOMS ingår).
 • För transporter till Kanarieöarna, det belopp som motsvarar den DUA kommer att bäras av beställaren.
 • Det finns en risk att kunden kommer att plocka upp sina order från vårt lager i Las Rozas de Madrid (C/Köpenhamn 5, 28232, Las Rozas de Madrid). Du kommer att behöva för att välja alternativet "- Kollektion i butik" Vid tidpunkten för stängning av din beställning i kundvagnen.

För något annat frakt sätt, kontakta info@greenice.com

Leverans tider

 • Om varan finns i lager, leverans av beställning kommer att avslutas omedelbart och levereras inom 24 timmar från order leverans inom den adress som angetts av kunden vid köpet.
 • Transporter och leveranser kommer att ske från måndag till fredag.
 • Tidsfristerna för varje produkt för att skickas samt de kvantiteter som finns tillgängliga, finns angivna på sidan av varje produkt-ange leverans-tider i punkt Lager och leveranstider. Produkterna kan finnas i tre stater:
 • Leverans inom 24 timmar. Produkten finns i vårt lager för att transporteras och levereras inom 24 timmar.
 • Nästa ankomst. Produkten kommer att vara redo för leverans på dagen för mottagandet som anges på produkt-kort, eftersom det redan har begärt från vår leverantör och är på väg till vårt lager.
 • Andra Belopp. Antalet dagar för leverans av större mängder än de som är tillgängliga i de två tidigare länderna är anges.
 • Denna information kommer alltid att vara tillgänglig för kunden så att den är fullt informerad om leveranstider för varje produkt och den tillgängliga lager av samma vid alla tillfällen. Dessa leveranstider är preliminära och kan komma att lida variationer.
 • I händelse av att en av de tidsfrister som är modifierade, GREENICE: s kundtjänst för att kommunicera till dig, antingen via e-post eller telefon ring, den ungefärliga leveranstiden för den totala transporten av din beställning. På samma sätt, du kommer att informeras om eventuella variation som kan uppstå från denna period.
I det fall en beställning består av flera eller många olika produkter, som inte är alla tillgängliga för leverans vid beställning, kunden får begära att en delleverans av din beställning, och den efterföljande transporten av materialet Lutning. En sådan partiell leverans kan endast begäras när den totala transporten av order är försenad mer än de tidsfrister som anges på webben och denna sändning måste slutligen godkännas av GREENICE. GreenIce kommer alltid att ha det slutliga beslutet om förverkligandet av delleveranser..

Betalningssätt

GreenIce erbjuder flera betalningssätt:

 • Banköverföring: Betalning kan ske via banköverföring till konto i betalningsmetoder delen av webbplatsen.
 • Kredit/Betalkort: Betalning kan göras med kredit-eller betalkort i de Ingenico säker betalning plattform. Totalt kommer att vara debiteras kortet vid bekräftelse av ordern.
 • Paypal: Du kan välja att betala med ditt Paypal-konto eller kreditkort via Paypal-plattform, som du når genom vår vagn om du väljer denna betalningsmetod. Totalt kommer att debiteras vid bekräftelse av ordern. Betalningen kommer att ske via Paypal säkra servrar.
 • Sofort: banköverföring Online med din oiwn bankuppgifter.Rabattkuponger och marknadskommunikation

GreenIce kan ge kunderna olika typer av kuponger.

Företaget kommer alltid att informera kunden om giltigheten och utgången av varje kupong.

Endast en kupong kan användas på varje order, och rabattkuponger kan inte kombineras, oavsett typ, på en enskild order. Dessa kan användas, en i taget, på framtida beställningar.

GreenIce kan ogiltigförklara och annullera en kupong utan föregående meddelande.

GreenIce kommer att sända kommersiella meddelanden med nya produkter och erbjudanden till kunder som har accepterat att ta emot sagt anmälningar under registreringen. Kunder kan avsluta prenumerationen genom att följa "Unsubscribe" - länk i e-postmeddelandet.

Villkor för Försäljning

Alla varor som säljs är garanterade enligt spansk Lag 23/2003 av den 10 juli, på Garantier som omfattar försäljning av konsumtionsvaror, vilket ger konsumenten flera alternativ om de varor som förvärvats inte uppfyller bestämmelserna i köpeavtalet, inklusive reparation och/eller utbyte av varorna. Det konstaterar konsumenternas rättigheter att få varan reparerad, utbytt, rabatterade eller uppsägning av avtalet. (art. 4).

Genom att acceptera de allmänna villkoren för försäljning, kunder intygar härmed att de är myndig (minst 18 år) och har rättslig kapacitet att förvärva produkter som erbjuds genom www.greenice.com och att de ska förstå och förstå den allmänna villkor i sin helhet.

Under inga omständigheter skall GreenIce emot beställningar från personer som är minderåriga. En beställning från en mindre kommer att tas bort direkt genom att GreenIce och alla utbetalningar som gjorts, ersätts i sin helhet direkt.

Alla produkter som säljs av GreenIce har en 2-års garanti från leveransdatum. GreenIce ska hållas ansvariga för eventuella tillverkningsfel finns i objekt, och ska ha val reparera eller byta nämnda artiklar.

Produkten att repareras eller bytas ut, måste vara som transporteras ut genom GreenIce, med motsvarande följesedel och/eller faktura, eller ett dokument som tidigare av GreenIce. Garantin gäller inte om ingen ordentlig dokumentation tillhandahålls.

GreenIce skall inte hållas ansvarig för eventuella skador som orsakas av icke-professionell installation, felaktig användning, hantering och/eller kortslutning. Garantin täcker inte skador orsakade av yttre faktorer, såsom överspänning eller nedskärningar, onormal användning av produkten, eld, vatten, stormar, släppa de objekt eller missbruk av enskilda personer eller företag som inte är godkända av GreenIce. Likaså GreenIce skall inte hållas ansvarig för installation, demontering, inspektion, etc. kostnader hänförliga till ersättning av den defekta eller felaktiga delen eller andra liknande frågor.GreenIce ger kunden rätt produkt, skicka den till den adress som anges.

I fall av felaktiga produkter, GreenIce kommer att anordna transporter med hjälp av vår standard frakt agent. Efter den felaktiga produkten har tagits emot vid den GreenIce lager, det kommer att studeras genom att GreenIce tekniker. Garantin gäller inte för produkter som visas som skadas eller bryts av kunden eller användaren, inte heller för partiell skada som orsakats av att produkten, i syfte att tvinga tillämpningen av garantin som ett sätt att säkerställa utbyte eller ersättning för produkten.

För någon del av denna garanti som inte omfattas av spansk Lag 23/2003, bestämmelserna i Lagen 7/1996, av den 15 januari, om Regleringen av Detaljhandeln, skall tillämpas.

Returer och reklamationer måste behandlas enligt instruktionerna nedan för varje orsak som beskrivs här. Greenice åtar sig att kontakta kunden inom 24 timmar för att börja bearbeta händelsen:

Retur av produkt

Produkter som förvärvats kan returneras inom 30 dagar från leverans.

Proceduren är som följer:

 • Fyll i returformulär på greenice.com hemsida (under Mitt Konto), för att välja alternativet "jag inte gillar produkten. Jag vill lämna tillbaka den."
 • Du måste tillhandahålla all information som krävs på blanketten.
 • När vi har mottagit din form att begära en retur, vår personal kommer att kontakta dig för att ordna en plocka upp material som du vill returnera.
 • När vi har mottagit och granskat det material, som du kommer att återbetalas inom 15 dagar.

Alla returer måste skickas väl förpackad, hela, i sin originalförpackning och med den avkastning godkännande nummer och en kopia av fakturan. Greenice kommer att ordna upphämtning av material ska återlämnas och betalar för returfrakten. Om kunden bestämmer sig för att leverera material som ska returneras av andra flygbolag, GreenIce skall inte vara ansvarig för de avgifter som härrör från leverans. GreenIce kommer bara att täcka returfrakten vid retur har behandlats genom standard frakt agent.

Endast produkter i perfekta förhållanden, inte är skadade på något sätt, kommer att godkännas för retur och återbetalning. Produkter som är repade eller i fattiga förhållanden, har blivit manipulerade eller inte i sin originalförpackning kommer inte att godkännas för retur.

När objekt tas emot på vårt lager och vår personal har kontrollerat att de uppfyller ovan nämnda krav, vi kommer att fortsätta att återbetala det fulla beloppet. Kunder kommer inte att få ersättning för fraktkostnader.

Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

VIKTIG INFORMATION

Nedanstående punkter är uteslutna från Exchange och Retur Policy, utom vid fel:

- Anpassade LED-remsor.

- Neon LED slang med meter.

- Lösa enheter av produktförpackningar.

- Produkter i auktion.

Defekta Produkten i retur

Alla produkter som säljs av GreenIce har en 2-års garanti från leveransdatum. GreenIce ska hållas ansvariga för eventuella tillverkningsfel som finns i produkten, och ska ha val reparera eller byta nämnda artiklar. Garantin kommer att hanteras enligt följande:

 • Kunden måste fylla i Klagomål Form (under Mitt Konto), att välja det alternativ som gäller i varje enskilt fall.
 • GreenIce kommer att bearbeta händelsen inom 24-48 timmar för att ta emot det.
 • Objektet kommer att samlas in och granskas av GreenIce teknisk personal.
 • Om möjligt, kommer produkten att repareras, annars kommer det att bytas ut.

Ingen ersättning kommer att ges för defekta produkter som returneras mer än 30 dagar efter leverans.

Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

Skada under transport

När tha paketet har tagits emot, om ot är skadad eller om det finns objekt som saknas, skall detta noteras på fraktsedeln och GreenIce anmälda direkt med Klagomål Form (under Mitt Konto) för att välja alternativet: "Skadad i transit. Jag vill ha en ersättare produkt". Alla påståenden om trasiga eller skadade produkter som lämnas in senare än 24 timmar efter leverans kommer att avvisas.

Förfarandet för att behandla en ansökan för poster Skadad i transit är som följer:

 • Inom 24 timmar efter leverans av produkten, kunden måste meddela GreenIce av vad som har inträffat. Detta måste göras via Klagomål Form (under Mitt Konto), för att välja alternativet: "Skadad i transit. Jag vill ha en ersättare produkt".
 • Alla obligatoriska fält måste fyllas i, med bilder av den skadade material bifogas.
 • När vi har fått en form, GreenIce personal kommer att kontakta dig inom 24-48 timmar.
 • Beroende på klarhet i fallet, GreenIce kan välja att få skadade objekt samlas in för att bli undersökt och sedan, när skadan har verifierats som orsakas av transporter och inte kunden, skicka en ny produkt. Likaså GreenIce, kan välja att skicka en ny produkt direkt vid mottagandet av en vederbörligen ifylld blankett.

Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

Fel produkt levereras

Om GreenIce har levererat fel produkt, kunden måste anmäla detta till bolaget inom 48 timmar efter leverans. Förfarandet för anmälan är följande:

 • Kunden ska fylla i Formulär för Klagomål (under Mitt Konto) greenice.com hemsida.
 • Alla fält måste fyllas i, markera alternativet: "Fel produkt levereras. Jag vill byta ut den för den rätte", tillsammans med koden för den beställda produkten och koden för den produkt som mottagits.
 • När vi har fått en form, GreenIce personal kommer att kontakta dig inom 24-48 timmar.
 • GreenIce kommer att ordna att den felaktiga objekt samlas in för att bli undersökt och när det en gång har kommit i vårt lager och vi har kontrollerat att den är i rätt villkor, kommer vi att skicka rätt produkt. När GreenIce anser det lämpligt, efter eget gottfinnande, rätt objekt kan skickas första och byts ut mot den produkt som skickas av misstag vid leverans.

Alla påståenden om fel produkt levereras som lämnas in senare än 48 timmar efter leverans kommer att avvisas.

Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

Fel mängd som transporteras. Produkten saknas

Om din beställning saknas bitar av en av de varor som köps, meddela oss inom 48 timmar från leverans, till följd av det förfarande som beskrivs nedan:

 • Kunden måste fylla i Klagomål Form(under Mitt Konto) greenice.com hemsida.
 • Alla fält måste fyllas i, markera alternativet: "Fel kvantitet. Jag vill få rätt mängd" och anger koden för den beställda produkten, den mängd som mottagits och beställd kvantitet.
 • När vi har fått en form, GreenIce personal kommer att kontakta dig inom 24-48 timmar.
 • Efter att ha kontrollerat att antalet enheter skickade var felaktig, kommer vi att fartyget saknade enheter.

Eventuella påståenden om att fel belopp levereras som lämnas in senare än 24 timmar efter leverans kommer att avvisas.

Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

Avbryt beställning

Om du vill avbryta din beställning, så länge den inte har skickats än, meddela oss via följande procedur. Avbokningar accepteras inte via telefon eller e-post.

 • Kunden ska fylla i Formulär för Klagomål (under Mitt Konto) greenice.com hemsida
 • Alla fält måste fyllas i, märkning alternativ: "jag vill avbeställa min order" och ger den information som krävs.
 • När vi har fått en form, GreenIce personal kommer att kontakta dig inom 48-48 timmar.
 • Efter annullera din beställning kommer vi att återbetala dig för den betalning som gjorts, när så är tillämpligt.

Kunden kan avboka en del av en order så länge den ännu inte har skickats. Om varorna har redan skickats, måste kunden acceptera leverans av hela ordern och kan sedan använda den begäran om retur/byte förfaranden som beskrivs i Villkoren för Försäljning.

Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

Fördröjning vid mottagning av order

 • Som anges i Tider avsnitt beskrivs ovan, produkter som finns i lager levereras inom 24 timmar från det att vi mottagit betalningen.
 • Alla produkter visa en ungefärlig leveranstid, som ibland kan förändra något.
 • Om din beställning har blivit försenad vår Kundtjänst kommer att kontakta dig för att meddela dig om ny leveranstid. Vi kommer alltid göra vårt bästa för att leverera varan så snabbt som möjligt.
 • Om, av någon anledning, vår personal har inte kunnat kontakta dig, du kan undersöka statusen på din beställning genom att ringa något av numren som anges på webbplatsen eller genom att fylla i Formuläret för Klagomål (under Mitt Konto), vilket är det alternativet: "jag har inte fått min beställningoch ange din information och beställning. Vår personal kommer att kontakta dig inom 24-48 timmar med ett svar.
 • Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.

Försäljningsvillkor för rabatterade produkter

 • Alla produkter som köps via månatliga eller säsongsbetonade erbjudanden kommer att omfattas av samma villkor som resten av produkterna i butiken.
 • Erbjudanden kommer endast att gälla fram till det datum som anges på kampanjen och kan inte användas för att beställningar som görs efter detta datum eller ändringar göras i efterhand.
 • Alla inköp som görs genom direkta erbjudanden från Greenice att kunden ska omfattas av samma villkor.
 • Produkterna kommer att säljas så länge lagren räcker.

Diverse och Jurisdiktion

 • Greenice förbehåller sig rätten att ändra priser utan föregående meddelande och ta bort produkter, och lägga till nya katalogen.
 • Priserna är de som för närvarande anges i katalog, med undantag för tryckfel, som ersätter alla tidigare priser.
 • Alla erbjudanden och kampanjer som är identifierade som sådana och som är giltigt endast när de visas på skärmen.
 • Försäljning skall formaliseras i säljarens lokaler.
 • Rätt för juridisk ägare: tills fakturan har betalats i sin helhet, produkterna förblir den rättsliga egendom som av säljaren.
 • Bruksanvisningen till produkten: Bortsett från undantagsfall, vid bedömning av Greenice, produkt instruktioner måste hämtas från produktens sida. Endast produkter som kräver logiskt instruktioner kommer att inkludera dem.
 • Eventuella tvister avseende tolkning eller överensstämmelse med detta avtal ska hanteras av Domstolarna i Madrid, Spanien.
 • Genom att lämna dina personliga uppgifter och skicka in en beställning accepterar du dessa allmänna försäljningsvillkor.
 • Frakt och hantering kostnader kommer att betalas av kunden och som finns uppräknade i vagnen och på beställning.
 • Alla produkter som förvärvats måste betalas när du har skickat ordern via den angivna betalningsmetod.
 • För varje beställning skickas en faktura genereras och skickas till kunden tillsammans med produkterna. Kunden ska kontrollera att fakturan sammanfaller med den ordning och med de varor som levereras med undertecknandet av detta dokument innebär att kunden avstår från alla rättigheter till lodge anspråk gällande dåliga förhållanden eller bortkomna varor.
 • Garantin gäller endast produkter som används under normala förhållanden som upprättats av tillverkare. Garantin börjar gälla från inköpsdatumet på fakturan och täcker endast reparation eller utbyte av produkt, som inte fraktkostnader.
 • För att kontrollera att den brist på överensstämmelse som inte var orsakade av olämplig hantering av kunden, överspänning, etc. en rapport från en opartisk expert kommer att krävas, och om upprättande av en skada eller brist på överensstämmelse.
 • Garantin gäller inte för fel eller skador som orsakats av yttre händelser, genom att falla, tappa eller slå produkter, genom slitage, överspänning eller av användning som inte överensstämmer med tillverkarens anvisningar. Produkter ändras eller manipuleras av kunden eller någon annan person som inte är auktoriserad av tillverkaren, samt alla produkter som omfattas av ett särskilt stöd kontrakt, är också undantagna från garanti täckning.
 • GreenIce är inte skyldig att ersätta användaren eller tredje part för skador till följd av användning av produkten, oavsett om de är direkta eller indirekta skador, personlig olycka, skada på annat än produkten, förlust av vinst eller intäkter, skador, slitage eller förlust av data. GreenIce skall inte hållas ansvarig under några omständigheter för eventuella skador eller defekter att de produkter som levereras. Det är tillverkaren av dessa produkter som genom sin garanti skall vara ansvarig för alla skador på produkten.
 • GreenIce skall inte hållas ansvariga för eventuella stavfel eller fel innehåll i produkten egenskaper som kan ibland uppstå och, som priser kan ändras utan föregående meddelande. Likaså produkten bilderna är icke-bindande, tillhandahålls endast för orientering.
 • Varumärken och logotyper på denna sida är Greenice varumärken, registrerade och inte, och får inte användas i någon form av annons-eller pr-material om fördelningen av någon information eller något innehåll extraheras från denna webbplats utan föregående skriftligt medgivande från varumärkets ägare. Dessa allmänna villkor för försäljning, liksom alla avtal regleras av tillämplig lag. Eventuella skillnader eller kostymer som tolkningen eller iakttagandet av dessa allmänna villkor för försäljning eller ett avtal med en kund som ska tas upp i Domstol i Madrid under tvistemål.