LED Downlight Spotlight 15W 1,350Lm 6000ºK IP65 Bathrooms/Kitchens 50,000H [SL-DLFS03-15W-CW]
See questions and answers
For additional amounts the delivery period is 60 days As of the order date
  • Brand:GreenIce / Epistar Led
  • SkuSL-DLFS03-15W-CW
Energy efficiency
Eprel file
Warranty
  • Warranty 3 years
  • Eye Care Eye Care
  • 120 º Opening
Tax included. The Shipping expenses They are calculated on the payment screen.
Stock available
Warranty
  • Warranty 3 years
  • Eye Care Eye Care
  • 120 º Opening
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Go to Professional Area
Advantages of buying in Greenice
  • Guaranteed minimum price
  • Free returns up to 60 days
  • Until 10 years guarantee
-35.02%(SL-DLFS03-15W-CW_padreImg_sl_dlfs03_15w_cw_0.jpeg)
Cool White
Stock available
Free shipping
Accessories
Technical file
Product code
SL-DLFS03-15W-CW
Light temperature
Cold White
Kelvin º
6000
Power (W)
15.0
Luminosity (LM)
1350
Luminous efficacy (LM/W)
90
LED efficacy
99
Type of LEDs
Epistar Led
Measures (mm)
Ø108x51
Roof cut (mm)
Ø92
High
51.0
Diameter
108
CRI
80
UGR
◄19
Diffuser
Microprismatic
Power factor (PF)
0.98
Construction
Aluminum/ PC
Opening Angle (º)
120
Facility
IP65
Strain
85-265VAC
Driver output
DC72-96V
Estimated life (H)
Dimable
No
Equivalence (W)
100
Isolation class
II
Work frequency (Hz)
Start time (s)
0.1
Energy class
F
Certificates
CE/ROHS/ISO9001
Bush
Terminal Block
Temperature range (ºC)
Lighting cycles
Energy consumption (kWh/1000h)
15.0
Weight (gr)
380
Flicker
0.62
Half -year useful life (at 3 h/day)
Half -Year Useful Life (5 h/day)
Half -year useful life (at 8 h/day)
Directional
Non-Directional
Single/range CCT
Only
Single CCT
INDEX R9
24
Minimum cri range
95
Maximum cri range
22
Chromaticity x
Chromaticity y
Número unidades caja exterior
50.0
Applicable standards
Drop -down content
Opiniones
Characteristics
Product code
SL-DLFS03-15W-CW
Light temperature
Cold White
Kelvin º
Power (W)
Luminosity (LM)
Luminous efficacy (LM/W)
90
LED efficacy
99
Type of LEDs
Epistar Led
Measures (mm)
Ø108x51
Roof cut (mm)
Ø92
High
51.0
Diameter
108
CRI
80
UGR
◄19
Diffuser
Microprismatic
Power factor (PF)
0.98
Construction
Aluminum/ PC
Opening Angle (º)
120
Facility
IP65
Strain
85-265VAC
Driver output
DC72-96V
Estimated life (H)
Dimable
No
Equivalence (W)
100
Isolation class
II
Work frequency (Hz)
Start time (s)
0.1
Energy class
F
Certificates
CE/ROHS/ISO9001
Bush
Terminal Block
Temperature range (ºC)
Lighting cycles
Energy consumption (kWh/1000h)
Weight (gr)
380
Flicker
0.62
Directional
Non-Directional
Single/range CCT
Only
Single CCT
INDEX R9
24
Minimum cri range
95
Maximum cri range
22
Chromaticity x
Chromaticity y
Número unidades caja exterior
50.0
Applicable standards
Description
The circular LED downlight with a diameter of 108mm, with a thickness of 51mm and a cut of 92mm, offers solutions for both interiors and exteriors. It can be installed directly to power outlets supplied by the network electrical (85-265VAC) with a service frequency of 50/60Hz.
It has a high efficiency (90 Lm/W) consuming 15W through LEDs, providing a luminous flux of 1350Lm evenly distributed by an opalized plastic diffuser from which a color rendering index of 80 is obtained. It provides lighting equivalent to a 100W incandescent bulb, its consumption represents a value of 15kWh/1000h, reducing the amount of energy billed and the emissions of polluting gases into the atmosphere.
This downlight is powered by a driver included in the package that must be connected directly to the network, with an output connector compatible with the connection of the plate (40-62VDC, 300mA), additionally included the necessary accessories for the installation of the plate. White finish built with aluminium. The downlight has an IP65 degree of protection (valid for dust and humidity outdoors), as well as being robust enough for the required mechanical demands.