LED Plate 18W 1200Lm 6000ºK Circular 12VDC 40,000H [JL-GP-LZ-3-12V-CW]
- Brand:GreenIce / Epistar Led
- SkuJL-GP-LZ-3-12V-CW
Available
The retirement availability could not be loaded
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Advantages of buying in Greenice
- Guaranteed minimum price
- Free returns up to 60 days
- Until 10 years guarantee
Write an opinion
We care about your comments
Download PDF card
Choose how to download the product file. You can include your company and logo data
My contact data
Greenice contact
No contact data
Download PDF card
My contact data
Greenice contact
No contact data
Accessories
Supplier:GreenIce
Motion Sensor Surface Mounted 180º IP44 ►1200/300W [SB-BS039]
Supplier:GreenIce
Motion Sensor Recessed 360º ►1200/300W
Supplier:PANASONIC
Switch Double Panasonic Karre 10A 250V/Metal Frame With Claws/Key White
Supplier:PANASONIC
Switch Panasonic Karre 10A 250V/Metal Frame With Claws/Key White
Technical file
Description
The 225mm diameter circular LED plate with ultra-thin dimensions (18mm), offers solutions for offices, factories, supermarkets, shops and for residential use. It can be installed directly at 12VDC.
It has a high efficiency (79 Lm/W) consuming 18W through SMD2835 type LEDs and managing to provide a luminous flux of 1409Lm uniformly distributed through an opal plastic diffuser from which a color rendering index of 80 is obtained. It provides lighting equivalent to a 100W incandescent bulb, its consumption represents a value of 18kWh/1000h, reducing the amount of energy billed and the emissions of polluting gases into the atmosphere.
This plate is powered by a non-dimmable driver included in the package. package that must be connected directly to the network, with an output connector compatible with the connection of the plate (46-65VDC, 280mA), additionally the necessary accessories for the installation of the plate are included AC. White finish built with aluminum.
Documents
Drop -down content
Opiniones
Opiniones
Characteristics
Characteristics
Description