LED Strip Hose "Neon Flex" 4W 220V 6x12mm SMD2835 120/M x1M 40,000H [CA-NF6X12-B]-Blue
- Brand:GreenIce
- SkuCA-NF6X12-B
Stock available
The retirement availability could not be loaded
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Advantages of buying in Greenice
- Guaranteed minimum price
- Free returns up to 60 days
- Until 10 years guarantee
Write an opinion
We care about your comments
Download PDF card
Choose how to download the product file. You can include your company and logo data
My contact data
Greenice contact
No contact data
Download PDF card
My contact data
Greenice contact
No contact data
Accessories
Supplier:GreenIce
Clip Neon Flex 6x12mm 220V
Supplier:GreenIce
Plug Neon Flex 6x12mm 220V
End Cap Neon Flex 6x12mm 220V
Technical file
Description
With a double layer of PVC that gives it extra protection, including vibrations, shocks , traffic and other mistreatment. with UV inhibitors that protect it from the most adverse environmental conditions. Ppermits direct connection to 220V and sections of up to 80 meters with a single power supply and an average consumption of only 4W per meter.
Ideal for:
- Highlight the lines of the structures of any building, pavilions, restaurants, etc.
- For interior use or exterior
- Structure lighting
- Signage
- Creation of illuminated signs
- Decoration and interior design
Documents
Drop -down content
Opiniones
Opiniones
Characteristics
Characteristics
Description
Ideal for:
- For interior use or exterior
- Structure lighting
- Signage
Documents
Questions and Answers
Opinions
Opinions about this product
Be the first to leave a review about this product
More products from LED Strips
220VAC LED Strip Lights
The 220 VAC LED strips are connected directly to the power grid...
LED 12VDC Strip Lights
In the 12 VDC LED strips we can find different versions depending...
24VDC LED Strip Lights
Inside the 24 VDC Led strips we can find different versions depending...
24VDC LED Strip Lights for Professional Use
The LED Strips for Professional Use are intended for customers who want...
Variable Colour Temperature LED Strips
The LED Strips with Variable Color Temperature allow the user to choose...
Aluminium and Polycarbonate Profiles for LED Strips
The profiles for Led strips of aluminum and polycarbonate have as their...
LED NeonFlex
NeonFlex hoses are a variant of the 220 VAC strips. They have...