Outdoor LED Floodlight 100W 11000Lm IP65 6000ºK 120º [1916-FL-EC-100W-CW]
See questions and answers
For additional amounts the delivery period is 60 days As of the order date
  • Brand:GreenIce / Philips Led
  • Sku1916-FL-EC-100W-CW
Energy efficiency
  • E
Warranty
  • Warranty 3 years
  • 120º º Opening
Tax included. The Shipping expenses They are calculated on the payment screen.
Available
Warranty
  • Warranty 3 years
  • 120º º Opening
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Go to Professional Area
Advantages of buying in Greenice
  • Guaranteed minimum price
  • Free returns up to 60 days
  • Until 10 years guarantee
-29.99%(1916-FL-EC-100W-CW_padreImg_1916_fl_ec_100w_cw_0.jpeg)
Cool White
Available
Free shipping
Technical file
Product code
1916-FL-EC-100W-CW
Light temperature
Cold White
Kelvin º
6000
Power (W)
100.0
Luminosity (LM)
Luminous efficacy (LM/W)
110
LED efficacy
121
Type of LEDs
120xLumileds 2835
Number of LEDs
240
Measures (mm)
180x240
High
Long
CRI
80
Power factor (PF)
0.99
Construction
Aluminum/Glass
Opening Angle (º)
120º
Facility
IP65
IK Protection Index
IK08
Strain
220VAC
Estimated life (H)
Isolation class
I
Work frequency (Hz)
Start time (s)
0.1
Energy class
E
Certificates
CE/ROHS/ISO9001
Temperature range (ºC)
Lighting cycles
Energy consumption (kWh/1000h)
Weight (gr)
Half -year useful life (at 3 h/day)
Half -Year Useful Life (5 h/day)
Half -year useful life (at 8 h/day)
Single CCT
Número unidades caja exterior
16.0
Drop -down content
Opiniones
Characteristics
Product code
1916-FL-EC-100W-CW
Light temperature
Cold White
Kelvin º
Power (W)
Luminosity (LM)
Luminous efficacy (LM/W)
110
LED efficacy
121
Type of LEDs
120xLumileds 2835
Number of LEDs
240
Measures (mm)
180x240
High
Long
CRI
80
Power factor (PF)
0.99
Construction
Aluminum/Glass
Opening Angle (º)
120º
Facility
IP65
IK Protection Index
IK08
Strain
220VAC
Estimated life (H)
Isolation class
I
Work frequency (Hz)
Start time (s)
0.1
Energy class
Certificates
CE/ROHS/ISO9001
Temperature range (ºC)
Lighting cycles
Energy consumption (kWh/1000h)
Weight (gr)
Single CCT
Número unidades caja exterior
16.0
Description
* This product has a pre-wiring of approximately 600mm.