Waterproof Linkable LED Equipment 40W 3,600Lm 6000ºK 120Cm IP65 50,000H [HO-WP-40W-1200-CW]
- Brand:GreenIce / Epistar Led
- SkuHO-WP-40W-1200-CW
Available
The retirement availability could not be loaded
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Advantages of buying in Greenice
- Guaranteed minimum price
- Free returns up to 60 days
- Until 10 years guarantee
Write an opinion
We care about your comments
Download PDF card
Choose how to download the product file. You can include your company and logo data
My contact data
Greenice contact
No contact data
Download PDF card
My contact data
Greenice contact
No contact data
Accessories
Supplier:GreenIce
Motion Sensor Surface Mounted 180º IP44 ►1200/300W [SB-BS039]
Supplier:GreenIce
Motion Sensor Recessed 360º ►1200/300W
Technical file
Description
The LED Sealed Unit offers energy savings of more than 50% compared to a conventional sealed unit.
The main advantages are:
- Simple installation, connects directly to the network.
- Instant start-up and does not affect your hours of life.
- Resistance against shocks and vibrations. It does not emit noise.
- They do not need any gas to ignite.
- High Color Rendering Index > 80.
- IK08.
Drop -down content
Opiniones
Opiniones
Characteristics
Characteristics
Description
The main advantages are:
- IK08.
Documents
Questions and Answers
Opinions
Opinions about this product
Be the first to leave a review about this product
More products from LED Tubes
Glass LED Tubes
Glass LED tubes offer efficiency, durability, and more uniform light. Their resistant...
T8 LED Tubes
LED T8 tubes provide efficient and long-lasting lighting with neutral white light....
LED Tubes with Motion Detection
The LED Tubes with Motion Detection combine LED technology with microwave or...
Dimmable LED Tubes
The T8 Dimmable LED Tubes are the same version of the LED...
LED Weatherproof Fittings
The LED Weatherproof Fittings consists of luminaires that use LED technology and...
Osram-Ledvance LED tubes
Osram-Ledvance LED tubes are synonymous with quality, durability, and maximum energy efficiency....
Philips LED Tubes
Philips LED tubes are a modern, efficient, and reliable lighting solution, perfect...
2G11 LED Tubes
The 2G11 LED tubes are the ideal replacement for the traditional fluorescent...
12VAC/24VDC LED Tubes
The T8 12 VDC / 24 VDC LED Tubes are designed to...