E27 LED Bulb 12W 1,000Lm 6000ºK R80 40,000H [CV-R80-E27-12W-CW]
- Brand:GreenIce
- SkuCV-R80-E27-12W-CW
Available
The retirement availability could not be loaded
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Advantages of buying in Greenice
- Guaranteed minimum price
- Free returns up to 60 days
- Until 10 years guarantee
Write an opinion
We care about your comments
Download PDF card
Choose how to download the product file. You can include your company and logo data
My contact data
Greenice contact
No contact data
Download PDF card
My contact data
Greenice contact
No contact data
Accessories
OfferSupplier:GreenIceAdapter E14 / E27
OfferSupplier:GreenIceAdapter GU10 / E27
OfferSupplier:GreenIceAdapter G24 / E27
OfferSupplier:GreenIceAdapter E40 / E27
Supplier:GreenIce
Adapter B22 Bayonet / E27
Technical file
Description
The E27 LED bulb with 12W of power is the direct replacement for the 100W large screw-in bulbs.
The light it emits It is distributed very evenly at an 120º angle. It has dimensions of Ø80x113mm. It can be installed directly to outlets supplied by the electrical network (85-265VAC) with a service frequency of 50/60Hz.
Documents
Drop -down content
Opiniones
Opiniones
Characteristics
Characteristics
Description
Documents
Questions and Answers
Opinions
Opinions about this product
Be the first to leave a review about this product
More products from LED Bulbs
E27 LED Bulbs
The E27 LED Bulb is the most used bulb in all areas...
E14 LED Bulbs
The E14 Bulb (also called "small screw bulb") is one of the...
GU10 LED Bulbs
GU10 LED Spots are the replacements for the so-called halogen lamps. These...
Vintage Light Bulbs
Vintage Bulbs recreate old tungsten filament bulbs. They are ideal for decorative...
LED Bulbs "Super-Savings"
LED Bulbs "Super Savings" are a selection of the GreenIce LED bulbs...
Recessed Fittings for LED Spots
This type of Recessed Fitting for LED Spots is used in places...
Lampholders and Accessories
At this category you can find everything from all of the lampholders...
AR111 LED Bulbs
The AR111 LED Bulbs are the replacement of old halogen bulbs with...
LED PAR Bulbs
LED PAR Bulbs are bulbs with E27 bushes with a particular morphology,...
R7S LED Bulbs
R7S Led Bulbs, also known as linear halogen lamps, offer a great...
G24 LED Bulbs
G24 / G23 LED bulbs are the ideal substitutes for CFL lamps...
G9 LED Bulbs
The G9 bulbs are bi-pin type and work at 220VAC. Their small...
G4 LED Bulbs
The G4 LED Bulbs are bipin type and work at 12 VDC,...