LED high bay 100W 13.000Lm 6000ºK IP65 50,000H [HO-HB-100WK-CW]
- Brand:GreenIce / Epistar Led
- SkuHO-HB-100WK-CW
Stock available
The retirement availability could not be loaded
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Advantages of buying in Greenice
- Guaranteed minimum price
- Free returns up to 60 days
- Until 10 years guarantee
Write an opinion
We care about your comments
Download PDF card
Choose how to download the product file. You can include your company and logo data
My contact data
Greenice contact
No contact data
Download PDF card
My contact data
Greenice contact
No contact data
Accessories
Supplier:GreenIce
Switch 10A 250V IP54 Gray
Technical file
Description
The LED high bay with a diameter of 300mm and a thickness of 160mm to be installed in almost any type of structure, offers solutions for outdoor and indoor environments for both industrial and residential use. It can be installed directly to outlets supplied by the electrical network (220-240VAC) with a service frequency of 50/60Hz.
It has a high efficacy (130 Lm/W) consuming 100W through SMD2835 type LEDs, managing to provide a luminous flux of 13000Lm evenly distributed throughout a transparent plastic diffuser from which a color rendering index of 80 is obtained. It provides lighting equivalent to a 400W incandescent bulb, its consumption represents a value of 100kWh/1000h, reducing the amount of energy billed and the emissions of polluting gases into the atmosphere.
Utilities:
Drop -down content
Opiniones
Opiniones
Characteristics
Characteristics
Description