Dimmable LED Transformer 0-10V 170-260V 12V 5A 60W IP20 [CP-HRS-60-12]
See questions and answers
For additional amounts the delivery period is 60 days As of the order date
  • Brand:GreenIce
  • SkuCP-HRS-60-12
Energy efficiency
Warranty
  • Warranty 3 years
Documents
Tax included. The Shipping expenses They are calculated on the payment screen.
Stock available
Warranty
  • Warranty 3 years
Documents
Are you a professional customer?
We have published a new website only for professionals.
Go to Professional Area
Advantages of buying in Greenice
  • Guaranteed minimum price
  • Free returns up to 60 days
  • Until 10 years guarantee
(CP-HRS-60-12_padreImg_cp_hrs_60_12_0.jpeg)
##
Stock available
Free shipping
Technical file
Product code
CP-HRS-60-12
Measures (mm)
188x50x30
Construction
Alu.
Facility
IP20
Strain
170-260V 12V 5A
Driver output
12V DC
Dimable
0-10V
Isolation class
I
Certificates
CE/ROHS/ISO9001
Temperature range (ºC)
Drop -down content
Opiniones
Characteristics
Product code
CP-HRS-60-12
Measures (mm)
188x50x30
Construction
Alu.
Facility
IP20
Strain
170-260V 12V 5A
Driver output
12V DC
Dimable
0-10V
Isolation class
I
Certificates
CE/ROHS/ISO9001
Temperature range (ºC)
Description
The 0-10V 12V DC 60W 5A Dimmable Power Supply is ideal for connecting indoor lighting systems that cannot be connected directly to the mains. It transforms AC power from the mains to 12V DC. It has a rated power of 60W. Its output current is 5A. Its aluminum housing makes it extremely durable and lightweight.